ProdejnaBylin Maral kořen
Související produkty
Detailní popis produktu
Složení a účinné látky maralu
Flavonoidy, triterpenové glykosidy, deriváty chlorofenu, alkaloidy, saponiny, třísloviny, silici, keraten. Dále kořen obsahuje minerální látky (především fosfor), vitaminy, především kyselinu L-askorbová.
Účinky maralu
- Osvěžení těla
- Podporuje obranyschopnost organismu
- Pozitivně působí na mentální zdraví
- Normální činnost kardiovaskulární soustavy
- dle nařízení ES č.1924/2006 nemůžeme uvádět zdravotní účinky, proto výše uvedené léčivé účinky jsou formou tipů našich babiček a tradičního lidového léčitelství. Nejedná se o lékařské doporučení – vycházíme pouze informací z internetu, které nemusí být odborné.
Popis a vzhled
Maral je vytrvalá rostlina s lodyhou dorůstající do výšky kolem 0,5 – 1,8 m. Lodyha je přímá, asi 1 cm tlustá, nevětvená, mělce rýhovaná a vyrůstá až druhým rokem z velké listové růžice. Porůstá střídavými zelenými listy, které jsou ve spodní části řapíkaté a jejich čepele dlouhé až 30 cm. Hořejší list se směrem vzhůru zmenšují, jsou přisedlé a kopinaté. Kořen parchy je krátký, dřevnatějící a má tmavě hnědou barvu a specifickou vůni. Květenství je kulovitý úbor, který má průměr 4 – 8 cm a na jeho květním lůžku vyrůstají světle fialové kvítky ve tvaru trubek. Parcha kvete v červenci až srpnu. Plodem je elipsoidní, žebernatá, hnědavě šedá nažka s žlutavým chmýrem.
Příprava maralu
Připravujeme jako čaj, odvar nebo jako tinkturu.
TIP na přípravu čaje: 1 čajovou lžičku vsypte do ¼ l studené vody, přiveďte k varu a nechte krátce povařit. V zakryté nádobě se nechte 15 minut odstát a posléze sceďte. Odvar se připravuje vždy čerstvý. Pijte 1 - 2x denně. Skladujte na suchém a temném místě.
Použití maralu
Bylinu by neměli užívat lidé s vážnými srdečními onemocněními. Působí silně stimulujícím účinkem, a proto neužívejte večer, jinak by se mohly vyskytnout problémy se spánkem. V malých dávkách je maral bezpečný i pro děti. Je však lepší se poradit s lékařem.
Maral neužívejte dlouhodobě. Po měsíci užívání je třeba dodržet měsíční pauzu, po které se můžete k maralu vrátit. Případně můžete přejít na jiný adaptogen.
Nežádoucí nebo vedlejší účinky
Pokud se kořen maralu užívá v doporučených dávkách, je bez vedlejších účinků.
Byliny s podobným účinkem: Tonizující a léčebné účinky maralu jsou podobné účinkům ženšenu - někdy se mu také říká sibiřský ženšen.
Další názvy lichořeřišnice: Latinský název Rhaponticum carthamoides. Maral je známý také pod názvy: maralí kořen, parcha světlicová, leuzea rapontika, leuzea šustivá, maralový kořen, rapontika, sibiřský ženšen nebo saflor.
Výrobce: Prodejnabylin.cz
Užitečné odkazy:
- Wikipedia
- LEUZEA - MARALÍ KOŘEN 50ml
- Dr. Popov antistres bylinné kapky 50ml
- Dr. Popov energie bylinné kapky 50ml
I když se věnujeme aktualitě informací o našich výrobcích, výrobní předpisy se průběžně mění, a tak se mohou měnit složení, obsah živin, alergeny nebo dietetické informace. Vždy proto doporučujeme přečíst etiketu před použitím výrobku.
Doplňkové parametry
Kategorie: | Byliny |
---|---|
Alergeny: | Vegan, Vegetarián, Bez lepku, Bez přidaného cukru, Bez éček, Bez palmového oleje, Bez laktózy, DIA |
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.